Author: MILLION
27 Aug. 2019

Тетяна Петракова про безпечний світ покоління Z

Які вони діти нового покоління? Більш продуктивніші? Більш активні? Як налагодити з ними контакт? Чи варто дорослим сьогодні додатково вчитись, щоб говорити зі своїми дітьми на одній мові та вміти їх захистити? На всі ці питання відповіла та надала свої важливі практичні рекомендації для сучасних батьків Тетяна Петракова – соціальний діяч, головний редактор всеукраїнського журналу «Ukrainian People», автор понад 500 соціальних проектів, направлених на підтримку та реабілітацію дітей зі Сходу країни та розвиток дитячих талантів підростаючого обдарованого покоління.

Тетяно,  Ви – автор багатьох проектів для дітей та постійно спілкуєтесь із ними. На Вашу думку, чим відрізняються діти нового покоління?

Сучасні діти розумніші за нас! Цей факт треба прийняти. Нове покоління дуже швидке  всьому: у сприйнятті інформації, її засвоєні, в думках та діях. Вони швидше аналізують інформацію швидше, ніж ми закінчимо речення. Інколи на наших заходах я гублюсь, спілкуючись із дітьми. Дивишся на зовсім юну дитину, яка розмовляє та думає мов доросла, та почуваєшся трохи дивно. Але це надихає! Сьогоднішні діти здатні самі навчити нас багатьом речам. Наприклад, масштабному мисленню. А ще треба зрозуміти, що діти покоління Z більш творчі, креативні та обдаровані. Це  не дивно, враховуючи, що вони з малку «на ти» із гаджетеми, а віртуальний світ зараз дуже обігнав реальний.

Враховуючи це, чи варто сучасним батькам постійно додатково здобувати нові знання стосовно виховання своїх дітей?

Додаткові знання необхідні. Особливо сьогодні, бо ми живемо в унікальний час, коли, як я вже казала, цифрові технології впливають на все навколо. Дорослим потрібно адаптуватись до цього та йти з часом на рівні, щоб краще розуміти своїх дітей та самих себе. Саме тому ми з командою «Ukrainian People» були ініціатором проведення перших освітніх форумів для батьків в Україні. На цих заходах ми підіймаємо важливі питання безпеки, освіти та гармонійного розвитку дитини.

До речі, стосовно безпеки. Через свої форуми ви хочете посилити її рівень?

Саме так! Бо сьогодні ми живемо у страшні часи, де суспільство приховує у собі багато загроз. Особливо для дітей. Сьогодні в Україні щодня зникають безвісти 15 дітей, згідно офіційної статистики національної поліції. Також ми маємо високий рівень педофілії. І, звісно, мене як маму турбує питання безпеки моєї дитини. Турбує також і як громадського діяча, який постійно працює із дітьми. І я вважаю, що безпека починається з батьків. Саме батьки власним прикладом повинні показувати дітям, що таке бути обережним. Наприклад, коли ви виходите з дому з дитиною, завжди демонструйте їй, як ви щільно закриваєте двері. Чи, коли ви вдома, та вам стукають у двері, і ви показуєте, що спочатку дивитись у вічко, а потім вже відкриваєте. Також батьки повинні постійно проводити із дітьми бесіди і розказувати, як правильно себе поводити у суспільному місті. Ще одна рекомендація: майте вдома аркуш з номерами телефонів, на які дитина може подзвонити у разі загрози, якщо, наприклад, мама чи тато не відповідає. Додатково треба, щоб дитина знала телефон поліції, швидкої допомоги та пожежної служби. Це загальні рекомендації. Інше питання – кібербезпека.

Відомо, що ця сфера також страждає. Наскільки проблема кібербезпеки стосується дітей?

На всі 100%! Бо наші діти не випускають гаджети з рук. Кібербулінг, дитяча порнографія, групи смерті… Кіберпростір України пропонує багато токсичних течій. Саме тому, залучаючи провідних спеціалістів, на наших освітніх форумах для батьків ми окремо розповідаємо про кіберпезпеку. На мою думку, держава вже давно мала приділити цьому увагу. Наприклад, як уряд Австралії, який запровадив навчання цієї науки з чотирьох років!

Які ви можете дати практичні рекомендації батькам стосовно кібербезпеки?

Я рекомендую частіше слідкувати за сторінками дітей в соціальних мережах. Треба обов’язково бути «в друзях» у вашої дитини та частіше говорити про небезпеку. А ще треба встановити спеціальні програми батьківського контролю на пристрій дитини, завдяки яким дитина не зможе отримувати доступ  до небезпечних сайтів. Але головне – ви будете в курсі того, чим займається ваша дитина в Інтернеті! Більш детально про кібербезпеку ми розповідаємо на наших форумах. Запрошую всім батьків! Наступний захід відбудеться у кінці вересня.

А питання булінгу, яке є болючим сьогодні для України, буде підійматись? 

Ми завжди окремо говоримо на цю тему на наших форумах. Нажаль, проблема булінгу дуже реальна. Цькування за зовнішнім виглядом, расою чи іншими відмінностями дійсно посилилась. І це все «завдяки» дорослим. Наше повсякденне життя насичене агресією. У громадському транспорті, на дорогах, на роботі, а особливо у соціальних мережах! Всі ми стали свідками епідемії агресії. Спостерігаючи це, діти беруть приклад та переносять цю форму відносин у своє шкільне життя. Толерантність та людські якості, які ми втратили, треба знову активувати. 

З якими проблемами у родині сьогодні найчастіше зустрічаються діти?

Зі старими стандартами виховання у авторитарному стилі! «Роби це і крапка!», «Ти повинна йти туди!», «Я твоя мати/батько і я тобі наказую!»… Інша проблема – реалізація власних амбіцій через дітей. Дуже часто, спілкуючись з батьками, я помічаю цю тенденцію. Це мене лякає, бо у такий недолугий спосіб батьки забирають у дітей їх власне життя!  Ваша дитина – це не ви! Вона від народження вже окрема особистість. І навіть якщо їй всього 2 роки, вона вже має власну думку, до якої треба прислухатись та поважати.

А як тоді сьогодні батькам виховувати дітей, які розумніші за них?

Я впевнена, що зараз не потрібно намагатись виховати «правильних» дітей. Нехай вони приймають самостійні рішення. Батьки повинні дозволяти робити помилки, приймати особистість, характер та темперамент дитини, але давати їй міцний тил. Саме підтримку, а не критику!

Крім тилу, що ще потрібно давати сучасним дітям?

Духовну та моральну близькість, розвиток емоційного інтелекту та прості на перший погляд речі – ось що треба давати. Нещодавно я читала висновки одного дослідження, яке говорить про те, що сучасні діти втрачають емпатію та здатність само підтримки. Це означає, що навіть звичайні обійми є для них дуже необхідними. Раджу всім батькам якісно проводити час із дітьми та особливу увагу приділяти тактильному контакту! Моїй донці зараз 2.5 роки, і коли я з нею, то намагаються максимально повно з нею спілкуватись, бо від цього залежить  довіра та розуміння один одного.

 Чи існує головний секрет виховання дитини покоління Z?

Сьогодні є тільки один секрет – батьки не повинні нічого нав’язувати дітям! Чому? Бо нове покоління розвивається стрімко та інакше. Вони живуть іншими категоріями мислення. Єдине що ми їм можемо продемонструвати та навчити – це головним людським цінностям (любові, добру, повазі та благородним вчинкам). Все інше діти нового покоління роблять краще за нас! 

Recommend reading

Lenovo и LITKOVSKAYA объявили о творческой коллаборации: коллекция чехлов из переработанной одежды

В Лос-Анджелесе продали за 250 тысяч долларов Золотой глобус Мэрилин Монро

Мощный McLaren F1: новый экспонат Sotheby's