Автор: Kseniya Goncharova
25 Авг. 2021

Ірина Онопенко: «Рецепт успіху – наявність таланту та висока продуктивність»

Образ художника завжди асоціюється з трохи замріяною людиною, котра нічого не бачить навкруги, окрім мольберту. Наша героїня Ірина Онопенко повністю ламає ці стереотипи. Вона всією душею любить живопис, але, окрім заняття улюбленою справою, встигає бути успішною бізнес-леді, дбайливою мамою чотирьох діток. Крім цього, Ірина встигає відвідувати та брати участь у міжнародних виставках та бієнале, керувати галерею та при цьому неперевершено виглядати. Так може тільки справжня Lady MІLLION.


-Ірино, ви мали всі шанси стати успішним юристом, але свідомо обрали більш тернистий та важкий шлях, пов’язаний з мистецтвом. Коли ви зрозуміли, що маєте пов’язати своє життя з живописом?

Я не просто мала всі шанси стати успішним юристом, а й досить довго та успішно працювала в цій сфері. Але доля вирішила інакше. З раннього дитинства мені подобалося малювати. Я писала вірші та оповідання, відвідувала художні заняття при районному Будинку піонерів, приймала участь у дитячих конкурсах з малювання. Була дуже творчою дитиною.

Але в моїй родині абсолютно всі юристи. Тож шансів обрати іншу професію не залишалось: на сімейній нараді одностайно було прийнято рішення з приводу майбутньої професії. В інституті на парах я малювала викладачів та студентів. А після юридичного факультету Інституту міжнародних відносин закінчила заочне відділення журналістики.

Ви пам’ятаєте той момент, коли вирішили кардинально змінити життя та відкрили галерею? Що вас спонукало на цей крок?

Художніх інституцій за моїми плечима не було. Я обрала школу сучасного мистецтва при Інституті проблем сучасного мистецтва. Мене цікавила саме практична направленість та атмосфера начального процесу.

До живопису я прийшла свідомо. В ньому – суть та зміст мого життя.

Як довго ви пишете картини, та чи експонуєте ви тільки свої роботи у вашій галереї?

Деякі картини пишу один день, інші – декілька місяців. Це безупинний процес. Я припиняю роботу над картиною тільки якщо задоволена кінцевим результатом. Можу писати декілька робіт одночасно. Для  мене є важливим сам процес створення картини в майстерні.

В моєму арт-просторі достатньо великі виставкові зали, де представлені мої роботи та роботи моїх колег.

Зараз Україна переживає буремні часи. Як працюють зараз галереї? Чи важко популяризувати мистецтво серед українців?

Головна функція галереї – дилерство, а престиж художника створюють публічна діяльність та виставки. Продавати роботи – це мистецтво, тому цим займаються арт-дилери. Я ж на 100% віддаюсь творчому процесу. Дилери приводять клієнтів. В мене за довгі роки праці з’явилися свої клієнти та прихильники. Вони гарантують мені стабільний дохід та зв’язки в художньому середовищі.

Галереї намагаються виставляти тих художників, роботи яких купують вже зараз. Всі хочуть заробляти. На художника та його роботи має бути попит, що підвищує статус художника та ціни на його картини.

Куратор – це важлива фігура в міжнародній системі мистецтва. Саме куратор вирішує актуальність тієї чи іншої теми, допомагає художнику реалізувати свої ідеї та проекти. Сьогодні неможливо потрапити в поле арт-ринку, якщо не займатися своїм просуванням.

Мені пощастило зустріти свого куратора; під її егідою незабаром ми летимо на Венеціанську бієнале.

Скільки часу ви проводите в майстерні та чи підтримує вас на вашому творчому шляху ваша родина?

В процес створення картини я вкладаю велику частину сил і часу. На створення нових робіт спрямовано загальний фокус моєї уваги. Тож майже весь свій час я проводжу в майстерні. Дякую своїй родині за підтримку, віру та натхнення.

Ваші роботи дуже різні. Ви пишете пейзажі, абстракції, портрети… Який стиль або жанр ваш улюблений?

Як художник я була в довгому творчому пошуку, опановуючи різні техніки та напрями. На сьогодні я працюю в різних жанрах та постійно експериментую. На даному етапі мені подобається контемпоральне мистецтво – актуальне мистецтво поза традиційних характеристик.

Які відомі митці слугують вам за приклад? Чиї картини найбільш подобаються?

Художники, які надихають та на яких хочеться рівнятися: Вільгельм Сасналь, Ерік Зенер, Андрій Цой, Борис Фірцак, Михайло Левченко, Вадим Демидов, Сергій Белік, Віктор Сидоренко, Марлен Дюма, Марк Ротко, Герхард Ріхтер.

Які картини, на вашу думку, продаються в Україні ліпше за все? Що розуміють та добре купують вітчизняні байєри живопису та колекціонери?

У актуального мистецтва дуже широкий контекст. Художники покладаються на глядача. Вони надають йому волю самостійно придумувати зміст. Сучасний художник має бути сучасним не в техніці виконання роботи, а в прийомах мислення. Тут немає однозначної відповіді: одним подобається один напрям, іншим – інший. Скільки  людей – стільки думок.

Чи є в українських молодих художників перспектива популяризації та успішної реалізації у Європі та США?

Роботи багатьох українських художників популярні за межами нашої Батьківщини. Наприклад, за кордоном добре знають Максима Мамсікова, Арсена Асадова, Оксану Мась, Грицю Ерде та інших. Арт-ринок активно розвивається. З’являються нові арт-простори, у яких проводять виставки.

Також підтримують українських художників галереї та аукціонні будинки, такі як Карась Галерея, Voloshyn Gallery, Mystetskyi Arsenal, PinchukArtCentre, фонд Sky Аrt та інші. Мета всіх цих установ – популяризувати культуру через реалізацію арт-проектів.

Що вас надихає на створення сюжетів ваших картин?

Люблю відвідувати виставки та спостерігати за творчістю інших майстрів. Це надихає на створення нових робіт. Також надихають подорожі. Люблю яхтинг та душевні компанії.

Ваш рецепт успіху?

Рецепт успіху – наявність таланту та висока продуктивність.

Які у вас плани на найближче майбутнє?

Плани на майбутнє – працювати, розвиватись, відвідувати резиденції і популяризувати мистецтво за межами нашої країни.

Ви красива, молода, успішна Lady MILLION. Що ви можете порадити жінкам, котрі невпевнені в собі та все вагаються: починати їм займатись улюбленою справою чи ні?

Embrace your dreams! Занурившись у творчий процес з головою, я знайшла себе. Улюблена справа заспокоює, наповнює енергією, життєвою силою та радістю. Я відчуваю себе гармонійною жінкою, яка працює та надихає інших жінок своїм прикладом!

Photo: Oleksandr Serbinov
Filming & editing: Vlad Pustovit, Artem Kupchynskyi
Location: Art-Studio Irene Onopenko
Translation: Global Translation Services 1+1
Production: Million production
Jewelry: Fabergé Boutique Kiev, Helena SAI
Makeup: Irina Krasij
The dress: ST Gallery
Stylist: Татьяна Николайчук

Рекомендуем почитать

Шорт-лист Букеровской премии

Замки Японии: Химэдзи

Индекс Монатика и деньги за опоздания: украинские топ-менеджеры поделились факапами на IT FuckUp Nights by EASE