Цифрові гроші, біткоїн, блокчейн… Що це? Віртуальні гроші в інтернеті, доросла гра у математичні коди чи повноцінна платіжна система нового покоління, зі своєю інфраструктурою, інформаційною підтримкою, матеріально-технічною базою? На ці та інші питання нам відповість криптоконсультант, бізнес-тренер, засновник ТОВ «Крипто Фінанс», партнер компанії OneLife та торговельної платформи DealShaker Радж Делік.
•
•
Отже, відкриття консалтингової компанії. Як прийшла ідея?
Моє знайомство з криптовалютою почалось взимку 2015 року. Тоді я шукав новий напрямок діяльності, і мої знайомі порадили мені цю ідею. У світі почав свій розвиток новий напрямок: криптовалюти та блокчейн-технології. І хоча я багато чого не розумів, але вирішив неодмінно розібратися в цьому питанні. Моє знайомство почалося з європейської криптовалюти OneCoin. Для цього я поїхав на саміт, який проходив у Софії, де вже остаточно вирішив інвестувати невелику кількість грошей. Це й стало початком моєї діяльності в сфері криптовалют.
Я захопився цією індустрією. Мене зацікавила ідея доктора Ружі Ігнатової – засновниці OneCoin – надати можливість звичайним людям користуватися передовими технологіями у сфері платежів, і я почав просувати цю ідею в суспільстві. У 2016 році відбулось моє знайомство з колишнім прем’єр-міністром України Юрієм Івановичем Єхануровим у Торгово-промисловій палаті України, де він виступав з докладом про цифровізацію населення у сфері платежів. Я вирішив увійти до Спілки малого та середнього бізнесу, яку Юрій Іванович очолював на той момент. Я розумів: важлива річ, яка необхідна для того, щоб криптовалюти не відлякували людей, а пробуджували цікавість, – це навчання. Тому і обрав цей шлях: навчатися самому та нести ці знання людям.
А вже восени 2017 року другим моїм кроком стало заснування власної консалтингової компанії «Крипто Фінанс». Пізніше я зацікавився тим, щоб привезти до України декілька криптоматів – фізичні термінали для обміну звичайних паперових (або фіатних, як кажуть у банківській сфері) грошей на цифрові. Для цього я скористався послугами свого підприємства. Так і виникла ідея.
Радж, де Ви набували своїх знань для успішної консалтингової діяльності?
Оскільки це був новий напрямок, і спеціалізованої літератури чи курсів ще не було, свої знання я отримував самостійно. Я постійно відвідував різноманітні конференції та семінари. Перший, на якому я побував, проходив у квітні 2015 року в Софії, на наступний – вже в травні – я полетів у Дубаї. У «місті майбутнього» зустрів багато представників з Азії. Оскільки з Азії почався рух криптовалют, і там він більш поширений, це була дуже насичена та мотивуюча зустріч. Далі – Лондон, Бангкок.
•
•
Поговорімо, все-таки, про криптовалюти. Розкажіть, що таке біткоїн?
Біткоїн... Для когось це просто гра в інтернеті з кодами, для когось це вже звичайні гроші, для інших – майбутнє у сфері платежів. Я відношу себе до категорії людей, для яких це реальні гроші, якими ми можемо повноцінно користуватися в сучасному світі: купувати товари, послуги, перераховувати будь-які суми на великі відстані за лічені хвилини.
Хочу поділитися з Вами своїми враженнями від подорожі Східним узбережжям США. Ця країна необмежених можливостей вразила мене тим, що я побачив досить обмежену кількість терміналів з технологією РayРass. Їх там у рази менше, ніж у Києві. На території цієї дивовижної країни за товари і послуги необхідно розрахуватися фізичною картою, але коли на іншому континенті здійснюєш оплату фізичною картою, дуже часто банк блокує операції задля захисту від кіберзлочинців. Це дуже незручно. Коли ти стоїш у черзі і не можеш оплатити свій товар, а банкір в чаті в цей самий час надає тобі інструкції для розблокування.
Водночас у Нью-Йорку знаходиться більш ніж 200 криптоматів, якими можна користуватися, і за лічені секунди обміняти зі свого електронного гаманця біткоїн або іншу криптовалюту на кеш, долари готівкою, і надалі легко розраховуватись ними без жодних проблем. Необхідність носити з собою валізу з готівкою зникає, незручності від традиційної банківської системи – теж.
Криптовалюта в Україні… Чи можемо ми вважати її грошовою одиницею?
Популярність цифрових грошей з кожним днем набирає обертів. В Україні почали працювати над легалізацією криптовалюти. Депутати розробили декілька законопроектів, які мають внести юридичну ясність для українців. Завдяки тому, що я є власником консалтингової компанії, членом Спілки підприємців, мене запросили взяти участь в обговоренні цих законопроектів на Комітеті Верховної Ради. Я тричі приймав участь у засіданні, на якому безапеляційно постановили: легалізувати криптовалюти і визнати їх фінансовим активом, врегулювати комерційну діяльність, пов’язану з ними.
Є деякі країни, де це вже реалізували на практиці. Що ця подія означає для людей? Юридично – це бартерна схема, суть якої полягає в обміні свого фінансового активу – криптовалюти (це будь-яка валюта – біткоїн, лайткоїн, ванкоїн чи інша) – на потрібний для тебе товарний актив: техніка, електроніка, нерухомість, автомобілі, їжа, туристичні послуги. Фактично це легалізована операція обміну. Ці законопроекти впорядкують податкові зобов’язання підприємців, які займаються цифровими грошима, перед державою.
Цифрові гроші – «мильна бульбашка» чи повноцінний платіжний механізм ХХІ століття?
На мою думку, термінологічний маркер не має суттєвого значення. Дехто називає їх грошовою одиницею, дехто – платіжним засобом, хтось – товаром, хтось – фінансовими активами, але суті це не змінює.
Гроші – це інструмент, який полегшує життя людям. Підґрунтям платіжних активів є довіра. Якщо довіра до долара США ширша, то навіть за межами Америки його цінність дуже висока. Якщо довіра до гривні обмежується територією України, то в Європі, Азії чи США, на жаль, українці не мають можливості розрахуватися національною грошовою одиницею без банківської конвертації.
Тому зараз, в час нових технологій, особливо відчувається потреба в оптимізації будь-яких процесів, особливо якщо це фінансові розрахунки. Люди потребують швидкості, лаконічності, тому на фінансових ринках вже немає місця посередникам. Ми бачимо, як закриваються комерційні банки, оскільки більшість послуг переходить в онлайн. Люди хочуть здешевлювати ці послуги, тому і з’явилися такі поняття, як блокчейн і криптовалюта. Як сказав Річард Бренсон: «Колись з'являться інші криптовалюти окрім біткоїна, які будуть відповідати на запити населення». За чим ми сьогодні і маємо можливість спостерігати.
На ринку з'являються нові й нові цифрові «монети», які акцентуються на відповідні напрямки. Фактично криптовалюта сьогодні, як би ми це не називали, зайняла впевнене місце на арені фінансових послуг. Незалежно від того, як це охарактеризує державний регулятор, ми маємо ситуацію, коли криптовалюти займають місце платіжного засобу, і люди йому довіряють все більше і більше. Кожного дня скачується все більше і більше електронних цифрових гаманців, а це свідчить про інтерес до цього напрямку і до цих одиниць розрахунку. Відкриваються все нові й нові термінали з обміну криптовалют. Цікавий інструмент, який спрощує звичайним людям процедуру обміну цих грошових одиниць на реальні гроші. Або навпаки.
•
•
Так в чому ж різниця криптовалют від реальної гривні?
Відповідь на це питання буде дуже проста, щоб було зрозуміло звичайним людям. Я не спеціаліст в сфері IT. Цифрові гроші зацікавили мене, по-перше, як напрямок у сфері платежів, по-друге – як інструмент інвестицій задля збереження грошей від інфляції. Коли я починав свій розвиток у цьому напрямку, 2014-2015 роки були періодом девальвації гривні. Ми спостерігали за тим, як статки людей знецінюються на очах.
Отже, в чому все-таки різниця між криптовалютою і реальною гривнею? Всі цифрові гроші мають схожий алгоритм – обмежену кількість одиниць, тобто емісія цих грошей обмежена математичною формулою. Математика – точна наука. Довідник Стеля не працює, тому засновники Bitcoin випустили цифровий код на 21 мільйон цифрових зашифрованих монет, їх не може бути більше. Коли відбувалася націоналізація ПриватБанку задля спасіння економіки (можливо, так і було, я не можу заперечувати), Нацбанк надрукував більш як 100 мільярдів гривень, щоб врятувати банки та нашу економіку.
Тобто що ми бачимо? В традиційних фінансах постійно відбувається додаткова емісія грошей, які вже зараз не підкріплені золотим резервом. З 1976 року Президент США Річард Ніксон остаточно підписав указ, який звільнив долар від прив'язки до золотого стандарту. Зараз банки друкують паперові гроші за потреби. Не підкріплюючи їх ніякими матеріальними активами держави. Отже, відмінність: цифрові гроші не мають підґрунтя, їх не можна надрукувати за бажанням, що виводить їх за цінністю на рівень золота. Гривня вже не має такого непохитного фундаменту, що ставить її надійність під сумнів.
Мабуть, кожен з нас хотів би колись отримати свій мільйон. Мільйон на крипті – це міф чи реальність?
Біткоїн буде цікавий в своєму сегменті, як банківське золото. Не всі мають вдома злитки золота по кілограму, але для деяких людей це інструмент збереження інвестицій. Біткоїн справляється з цією функцією, інколи даючи своїм власникам можливість отримати надприбуток. В майбутньому цифрові гроші отримали прогноз на зростання. Якщо спостерігати за курсом у своєму блокчейн-гаманці, то зараз курс становіть близько 10000 доларів за біткоїн, і він буде зростати. Це обумовлено технічними причинами, збільшенням попиту. Якщо зростає попит, зростає і ціна, оскільки кількість криптовалюти обмежена.
Дехто прогнозує курс 40000-50000 доларів за одну монету протягом року. Можливо, так воно і буде, 30000 – точно. Якщо аналізувати з моменту його появи, курс біткоїна – як американські гірки. Він то стрімко летить догори, то падає вниз. Але в довгостроковій перспективі біткоїн зберігає тенденцію росту та поступово досягає нових вершин.
То як же заробити мільйон тільки на біткоїні? У кожного з нас є можливість перевірити це на практиці. Що необхідно зробити? Вам достатньо купити один біткоїн зараз або примножити з нашою допомогою невелику кількість біткоїнів у вашому гаманці, а потім просто чекати – рік, два або п’ять, і через деякий період стати власником монети ціною в один мільйон доларів! Це гіпотеза, але хто знає… Можливо, ця гіпотеза стане реальністю.•
•
•
І наостанок… Хештег нашого журналу – #вібраціїуспіху. Хто, як не людина, яка успішно реалізувала себе на ринку криптовалют, може дати відповідь на це питання? Радж, що таке успіх для Вас?
Все своє життя я намагався створити такі умови, щоб мати можливість подорожувати, спілкуватися з цікавими людьми, відвідувати цікаві місця… На мою думку, це можливо, коли ти щось створив, і твоє творіння дає тобі можливість не працювати кожен день у чітко зазначених рамках, а отримувати кошти від того, що ти зробив.
Мій індекс успіху – щасливі успішні люди навколо мене, завдяки співпраці зі мною, і можливість займатися улюбленою справою. Коли ти займаєшся справою, якою живеш, яка приносить тобі задоволення, то гроші неодмінно прийдуть. Йдіть за своєю мрією, і Ви станете успішною і щасливою людиною!
•
Photo: Oleksandr Serbinov
Filming & editing: Влад Пустовит
Translation: Global Translation Services 1+1
Production: Million production